Таку інформацію бажано публікувати з українським перекладом та зпосиланням на сайт- джерело Ukraiński regulator medialny Narodowa Rada zlecił operatorowi Zeonbud, by ten na własny koszt wybrał i wprowadził system dostępu warunkowego do kodowania sygnału telewizyjnego w czterech krajowych multipleksach (MX-1, MX-2, MX-3 i MX-5) naziemnej telewizji cyfrowej. Jednocześnie Zeonbud musi trzymać się warunków udzielonej licencji na obsługę tych mux-ów, by zapewnić mieszkańcom Ukrainy darmowy dostęp do 32 kanałów telewizyjnych.
Decyzja zapadła na posiedzeniu regulatora medialnego w dniu 12 października br. na wniosek państwowego Komitetu ds. telewizji i radia, który opracowuje normatywno-prawny dokument zapewniający dla ludności odbiorniki cyfrowe. Według informacji Narodowej Rady, planuje się 1 mln odbiorników dla najuboższych gospodarstw domowych. Budżet państwa na ten cel przewiduje blisko 350 mln hrywien.
Wprowadzenie systemu dostępu warunkowego ma uchronić ukraiński rynek przed napływem pirackich urządzeń odbiorczych z zewnątrz. Wiemy, że już teraz na Ukrainie pojawiają się odbiorniki nieznanego pochodzenia. Państwowy Komitet i my jesteśmy tym zaniepokojeni. Rozmawiałem z szefem firmy Zeonbud, który nie jest zachwycony wprowadzeniem systemu dostępu warunkowego za swoje pieniądze, ale rozumie powagę problemu, powiedział przewodniczący Narodowej Rady, Władimir Manżosow.
Український медіарегулятор Нацрада доручила оператору «Зеонбуд» обрати та впровадити систему умовного доступу для кодування телевізійного сигналу в чотирьох національних мультиплексах (MX-1, MX-2, MX-3 та MX-5) цифрового ефірного телебачення за власні кошти. При цьому «Зеонбуд» має дотримуватися умов ліцензії на експлуатацію цих мультиплексорів, щоб забезпечити українським жителям безкоштовний доступ до 32 телеканалів.
Таке рішення було прийнято на засіданні медіарегулятора 12 жовтня цього року. на замовлення Держкомтелерадіо, який розробляє нормативно-правовий документ щодо забезпечення населення цифровими приймачами. За інформацією Нацради, для найбідніших домогосподарств заплановано 1 млн приймачів. У державному бюджеті на це передбачено майже 350 млн грн.
Запровадження системи умовного доступу має захистити український ринок від напливу піратських приймальних пристроїв ззовні. Ми знаємо, що в Україні вже з’являються приймачі невідомого походження. Держком і ми цим стурбовані. Я спілкувався з головою «Зеонбуду», який не в захваті від запровадження системи умовного доступу за свої гроші, але розуміє всю серйозність проблеми, сказав голова Нацради Володимир Манжосов.